top of page

            A nevem Szaszki János, 1987. július 1-jén születtem Vácon. A gyerekkorom a Nógrád megyei Vanyarcon, egy csendes kis faluban töltöttem. Ez a táj nagyban meghatározza tájszemléletem, és a domb- illetve hegyvidékhez való vonzalmam. Balassagyarmati gimnazista éveim alatt, 2003-tól kezdtem komolyabban foglalkozni a képzőművészettel, noha előtte is számomra kedvelt időtöltés volt. Ekkor iratkoztam be Balassagyarmaton a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskolába, és a gimnázium mellett itt tanultam négy évig a grafikai alapokat, akkori mesterem Pénzes Géza volt. A gimnázium elvégzése után egy évvel, 2009-ben felvételt nyertem a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Képi ábrázolás szakjára, azóta már ugyanitt a vizuális és környezetkultúra tanári mesterdiplomát is megszereztem. Egyetemi éveim alatt több mester mellett is megfordultam: Deák Zoltán grafikus, Gál Lehel festőművész valamint Szabó Tamás szobrászművész tanítványaként.

         Festményeimen az ember és környezete közötti kapcsolatot keresem és vizsgálom.  Ehhez szeretem a véletlennel való játékot, a szokatlan, mégis természetes képi elemek  felhasználását  alkalmazni – szeretek a festékkel, az eszközökkel szabadon bánni.  Sokszor  alkalmazon az ösztöneimből gyökerező gesztusokat, gyakran a kép felületét is sértve,  megbolygatva, átalakítva. A látványt, amit megjeleníteni kívánok aszerint hozom létre, hogy belül miként élem meg. Gyakran építek bele a képekbe látszólag oda nem illő, konceptuális elemeket, vagy a kép síkjából kilépve talált tárgyakat, térbeli elemeket. 

           Grafikai munkáimon a vonal fogalmát járom körbe, nem csak mértani vonatkozásban, hanem fogalmi síkon is. Az újragondolt, átvariált vonal fogalmát ültetem vissza a vizuális világba, sokszor megfosztva egydimenziós jellegétől. A frottázsaim egy részén a tárgyak nyomait próbálom új vagy legalább is más aspektusból vizsgált tartalmakkal felruházni, melyet a kép látványvilágával próbálok erősíteni és előtérbe hozni.

      Szobrászati alkotásaim létrehozása során szintén a festészetnél megfogalmazott gondolataim érvényesek. Különbség számomra, hogy sokkal inkább térbeli motívumokként élem meg a belső indulataimat. A hétköznapi használati tárgyak beemelése az alkotásaimba nem a hulladékgazdálkodás problémáira irányul, sokkal inkább a tárgyak használati rendszerére, a tárgyak funkcióinak átírására, más kontextusba helyezésére és a szimbolikus tartalomképzésre. Különösen érdekelnek a hibás, elhasznált tárgyak és a bennük rejlő szobrászati lehetőségek.

           Fotóimon próbálom megörökíteni azokat a hétköznapi dolgokat, amik számomra apró hibákat,  felületi torzulásokat, sebeket, valamilyen groteszknek tűnő elemet hordoznak magukon. Úgy mutatom be ezeket a objektumokat, azok részletét - kiemelve az eredeti közegükből -, hogy azokat lehetőleg ne lehessen felismerni. Kizárólag a kiemelt rész, az általam vélt téma legyen a középpontban.

 

Eddigi eredmények:

Díjak:

2020               "Csak az boldog, ki játszhat" Zöld-Híd Egyesület Nemzetközi                                          pályázata és kiállítása, Kiskunhalas, különdíj

2014               Intézményi Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia, SZTE                                    Művészet és Művészettudományi szekció, II. helyezés (képgrafika)

2011               Intézményi Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia, SZTE                                    Művészet és Művészettudományi szekció, különdíj (kisplasztika)

2007               Pueri Fabri XV. Regionális Nemzetközi Képzőművészeti Verseny, I.                                    helyezés

2004               XIV. Nógrád megyei Középiskolai Rajzverseny, Salgótarján, I. helyezés

2003               Arany János Országos Tehetséggondozó Program Osztályainak III.                                  Művészeti Fesztiválja, Pécs, 3. helyezés

2003               XIII. Nógrád megyei Középiskolai Rajzverseny, Salgótarján, II.                                        helyezés

 

Kiállítások:

       2018               II. Hatvani kisgrafikai tárlat, Hatvani Galéria, Hatvan

2016               Láthatatlan kapocs, Dunaföldvár

2016               Lomtárlat, Ópusztaszeri emlékpark, Puszta Háza

2015               Országos Művészeti Diákköri Konferencia, Grafika szekció, BKF

2015               Kazinczy Sarok, Pécs

2014 – 16       Asztaltársaság, egy estés művészeti kiállítások, Szeged

2014               Kódvilág, Legjobb 30 mű, Design Terminal, Budapest

2014               Az ősz szimbólumai, SZTE JGYPK HÖK képzőművészeti pályázata

2013               ErotikART, Zero Art Cafe, Szeged

2011 – 14        Intézményi Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia, Szeged

2011 – 12        Mélypont művésztelep, Tiszasziget, alkotótelepi kiállítás

2009 –            Cibakházi alkotótábor, alkotótelepi kiállítás

 

Művésztelep:

2009 –         Cibakháza, táborvezető 2010 - 2019

2011 – 12        Tiszasziget, Mélypont művésztelep

 

Ösztöndíj

2010 - 2011      Erasmus-ösztöndíj, Temesvár

 

bottom of page